top of page

مهاجر بودن خود یک سفر است و هر سفری را داستانی منحصر به فرد همراه!

خانه کجاست شکل گرفت تا داستانهای سفرهای کوتاه و گاه بی انتهای ما نشنیده نماند.. و ثمین شد راوی قصه ها!

DSC00100 copy.jpg

ثمین حقیقی متولد شیراز زیباست؛ به سال 1366 شمسی در یک خانواده ی بسیار آکادمیک، ساده و بسیار پرتلاش به دنیا آمد و تمام 22 سال اول زندگی خود را در شیراز زیبا گذراند. او بعد از فارغ التحصیل شدن از رشته مهندسی برق/ مخابرات از دانشگاه شیراز در سال 2011 به کانادا مهاجرت کرد و در یک اقدام بسیار ریسکی اما پر از عشق، به خواندن رشته جدید روانشناسی در کانادا مشغول شد؛ چرا؟ چون گاهی میدانی تغییری نیاز است تا تو به رسالتت برسی و این شد که در سال 2015 از دانشگاه ویکتوریا فارغ التحصیل شد و به آرزوی دیرینه ی خود که روانشناس شدن بود جامه عمل پوشاند!

ثمین یک عاشق حیوانات، طبیعت، کوهنوردی و خوراکیهاست! زندگی ایده آل او در مزرعه ای در دامنه ی کوهی سبز با امکانات کاملا معمولی و حیوانات بی شمار است، اما فعلا دست سرنوشت در شلوعترین نقطه های تورنتوی کانادا ثمین را میرقصاند!

SBBR3247.jpeg
IMG_7963.jpeg

اگر با ثمین به مهمانی بروید احتمالا شلوغ کن ترینِ مهمانها باشد و از هیچ فرصتی برای شاد کردن اطرافیانش دریغ نخواهد کرد. او به راحتی میتواند بهترین دوست شما باشد و عشق به کمک کردن و مفید بودن را در تمام کارهایش به راحتی میتوان دید. آرزوی بزرگ ثمین مهربانی انسانها با طبیعت هست، چرا که به مهربانتر شدن انسانها با یکدیگرمنجر خواهد شد! او متولد مرداد است و به راحتی با گرمایش میتواند شما را گرم و بعضا بسوزاند!

دغدغه مهاجرت برای ثمین از همان ابتدای مهاجرتش شکل گرفت؛ برخورد متداول با مهاجران فارسی زبان در کانادا با پیشینه ها، اعتقادات، سن و سال و خواسته های متفاوت در تمام سالهای مهاجرتش به این دغدغه دامن میزد که مهاجران با کمبود اطلاعات درست، باورها و توقعات اشتباه و بعضا با عدم شناخت کشور مقصد مهاجرت کرده اند و بعد از مهاجرت هم با وجود مشکلات عدیده گاها حتی خجلند از قصه ی خود، چرا که گمان میکنند تنها خودشان گرفتارند. به نظر می آمد بار بازگویی حقایق خوب و بد مهاجرت را تا به آن روز در جامعه فارسی زبانان کسی به دوش نکشیده بود..

IMG_4099.jpeg
DSC00171 copy.jpg
untitled-06036.jpg

سالها گذشت و کار با مهاجران مختلف ( و نه فقط فارسی زبان) سوالات ذهن ثمین را نه تنها جواب نمیداد بلکه به چراها دامن میزد؛ "چرا راجع به بعد از مهاجرت صحبت کافی نمیشود" ، "چرا تصویر زندگی بعد از مهاجرت بعضا بسیار تدوین شده تحویل مخاطب میشود" ،" چرا رفتن برای خیلی ها مهم تر از رسیدن هست" و هزاران "چرا" ی بی جواب دغدغه ها را ماندگار و پررنگتر میکرد، تا جایی که آرزویی آتشین در سینه اش شکل گرفته بود که بر روی مهاجران فارسی زبان تحقیقی انجام دهد و داستانهای آنها را روایت کند، و نتایج تحقیقات را در کتابی به چاپ برساند. اما آنچه زندگی واقعی به سمت ثمین پرتاب میکرد کار و دغدغه های روزمره بود و این بود که ولع انجام این پروژه تحقیقاتی هیچکاه سیراب نشد... تا 2020!

به واسطه همه گیری ویروس کووید مسیر زندگی ثمین تغییرات زیادی کرد و پروژه ی تحقیقاتی خانه کجاست هم آغاز شد و طولی نکشید که در خانه ی خیلی ها جا باز کرد. هدفی که شاید یک روز علاقه ی شخصی ثمین بود با استقبال بی نظیر مخاطبان خانه کجاست امروز مبدل به یک مدیا پلتفرم بزرگ شد که از طریق یوتوب، پلتفرمهای پخش پادکست و اینستاگرام مخاطبان بی شماری را از سرتاسر کره خاکی دور هم جمع کرده، و با هدف کمکرسانی به مهاجران جدید، یا نسل آینده ی مهاجران سعی در نشان دادن زندگی واقعی بعد از مهاجرت دارد. در خانه کجاست در جستجوی یافتن معانی بی نهایت خانه و کاشانه ، همراه میشویم با مهاجرین فارسی زبان از جای جای دنیا برای شنیدن داستانهایی ناب.

امید است که نوری باشیم در راه بزرگ تغییر سرنوشت، برای آنکه به دنبال تغییر و دگرگونیست.

!بیش باد

bottom of page